Nasz Rzym

Najlepsze źródło informacji o Rzymie w sieci
Miejsca

Ostia – nadmorska dzielnica Rzymu

Wszelkie wzmianki o rzymskim morzu sprawiają, że natychmiast myślimy o Ostii, nadmorskim kurorcie wybudowanym na początku XX wieku, na tym samym modelu co inne nadmorskiego kurorty powstałe w tym okresie. W latach trzydziestych, Ostia została połączona z Rzymem, stając się dzielnicą miasta, w którym architekci i inżynierowie skonstruowali nowoczesne budynki, place, powstały zakłady kąpielowe, a także sieci drogowe łączące tę dzielnicę z centrum miasta. W latach sześćdziesiątych, Ostia był świadkiem boom turystycznego. Powstały liczne ośrodki i obiekty mające na celu zapewnieni odpowiedniej infrastruktury dla wypoczywających nad morzem. Linia brzegowa została pokryta zakładami kąpielowymi. Niektóre z nich to nowoczesne budowle, podczas gdy inne mogą pochwalić się znakomitą przeszłością i są w rewelacyjnej kondycji do dziś.

I podobnie jak weneckie Bibione noclegi oferuje w bardzo atrakcyjnych cenach, tak i Ostia z najbliższą okolicą zapewnia różnorodne kwatery odwiedzającym ją turystom.
Na szczycie listy zakładów kąpieliskowych jest symbol Ostii, Kursaal. Zbudowany na początku ubiegłego wieku i sławny ze względu ma wyjątkowe warunki nurkowania, został zaprojektowany przez włoskiego inżyniera Pier Luigi Nervi. Kolejne to Elmi i Battistini, oba zostały zbudowane w 1919 roku i są podziwianie przez każdego prawdziwego Rzymianina. Roma, ogromny budynek zaprojektowany przez architekta G.B. Milani, którego przestronna, betonowa weranda została przemianowana, ze względu na swój kształt, „Panettone”. Na nieszczęście pozostały po nich tylko fotografie, gdyż obiekty te stały się ofiarą bombowego nalotu w nocy z 12. grudniu 1943.

Dziś zakłady prezentują świetne oferty dla osób uwielbiających wypoczynek na plaży połączony z możliwością uprawiania różnych sportów (siatkówka plażowa czy tenis plażowy), szukających dobrego zaplecza w postaci barów, restauracji, często z muzyką na żywo.

Latem Rzymianie uwielbiają odpoczywać na plaży w Ostii, która niegdyś była starożytnym portem morskim, położonym zaledwie 30km od Rzymu. Nocą można bawić się w jednym z wielu klubów Ostii, położonych przy głównym pasie nadmorskim.

Sezon w Ostii powoli zaczyna się już w okolicach maja, a w czerwcu większość klubów (zazwyczaj zakłady plażowe w ciągu dnia, a taneczne kluby w nocy) są już otwarte i w pełni aktywne: parkiety na świeżym powietrzu, egzotyczne bary i didżeje zabawiają zarówno młodych, jak i nieco starszych gości zabawą aż do świtu.

Niektóre z najbardziej znanych miejsc to Shilling, Spiaggetta, Open Bar (gdzie można wypić koktajl przy basenie) i plaża Faber (miejsce idealne dla osób, które lubią usiąść bezpośrednio na piasku z butelką piwa i posłuchać muzyki granej przez DJ’ów).

Jak dostać się do Ostii:
Dojazd do Ostii jest trochę kłopotliwy ponieważ drogi, które prowadzą tam, są często zatłoczone, szczególnie między 22:00 a 23:00, w momencie, kiedy większość ludzi rusza w drogę, aby dotrzeć do klubów nocnych. Poza tym, nie jest łatwo znaleźć miejsce parkingowe. Najlepszym rozwiązaniem jest wyjazd do czasu obiadu, około godziny 20:00, a następnie po obiedzie, można wybrać klub, aby kontynuować nocną zabawę. Ostia nocą jest warta każdej podróży.

Oto kilka możliwości dotarcia do Ostii:
– samochodem: autostrada Rzym- Fiumicino, via del Mare, via Cristoforo Colombo;
– pociągiem: ze stacji Termini trzeba wsiąść w linie metra B (niebieska linia) kierunek Eur Laurentina. Wysiąść na przystanku Piramide i stąd można złapać pociąg Ostia Lido i wysiąść na stacji Ostia Lido Centro. Pierwszy pociąg odjeżdża o 5. 43 rano i zwykle kursuje do 21:00.
– łodzią: i to jest najpiękniejszy sposób. Można dokonać rezerwacji na podróż w punkcie informacji turystycznej, znajdującym się w pobliżu rzeki Tevere, przed Castel Sant ‚Angelo.