Nasz Rzym

Najlepsze źródło informacji o Rzymie w sieci
Miejsca

Piazza Navona

Jeśli chcesz zobaczyć Rzym w całej swej nieokiełznanej chwale; pełen turystów, straganiarzy, artystów ulicznych, złodziei, księży, nędzarzy, zwykły starych Rzymian, trzeba iść na Piazza Navona. Niczym Rynek we Wrocławiu (atrakcyjnego zakwaterowanie w tym mieście można znaleźć w serwisie wroclawapartament.pl) pozwala poczuć atmosferę i klimat miasta.

Został on stworzony w połowie XVII wieku na miejscu starego stadionu Domicjana, arenie w kształcie podkowy zbudowanej w I w.n.e. Wielka przebudowa została podjęta przez papieża Innocentego X, który dał w ten sposób swojej rodzinie, Pamphili, największy plac w całym Rzymie. Prace objęły nie tylko odbudowę kościoła Sant’Agnese przez Borrominiego, Berniniego i Girolamo Rainaldiego, były także pretekstem do budowy jednej z najbardziej zdumiewających fontann, jakie kiedykolwiek stworzono, fontanny Czterech Rzek Berniniego. Z innymi fontannami i sklepami, Museo di Roma, pomnikiem Pasquino, gdzie Rzymianie mogą pozostawić skargi na potężnych ludzi, piazza wciąż żyje i pracuje na swoją reputację jako jednego z najwspanialszych i najbardziej żywych centrów w Rzymie.

Fontanna Czterech Rzek
Fontanna, która jest dosłownie przepełniona alegoriami, przedstawia czterech tytanów reprezentujących cztery rzeki z czterech znanych (w tym czasie) kontynentów – Afryki, Ameryki, Indii i Europy. Egipski obelisk uratowany z drogi rzymskiej Via Appia, wznosi się pośród nich, symbol wiecznej rzymskiej siły, ustawiony na cokole z trawertynu. Zdobią ją liczne zwierzęta, symbole i dekoracje, które sprawiły, że fontanna była źródłem plotek, legend, badań i domysłów, od momentu, kiedy została zbudowana.

Pałac Pamphili i Kościół Sant’Agnese w Agone
Pałac Pamphili był kompleksem budynków przylegających do oryginalnego (nieprzebudowanego) Piazza Navona. Gdy Giambattista Pamphili został papieżem Innocentym X i podjął się renowacji Piazza, postanowił zbudować sobie pałac. Pod czujnym okiem papieskiego architekta Rzymu, którym w tym czasie był Girolamo Rainaldi, pas oddzielnych budynków został połączony pod jedną bogatą elewacją. Dzisiaj budynek jest wykorzystywany jako brazylijska ambasada.

Rainaldi także pracował nad odbudową kościoła Sant’Agnese w Agone, który jest podobno zbudowany na miejscu burdelu, gdzie młody Agnese został przeciągnięty jako chrześcijanin w pogańskim Rzymie. Pracami odbudowy zajął się nie tylko Rainaldi, ale także Borromini i Bernini. Interesujące jest to, że można określić sekcje, nad którymi każdy z nich pracował. Fasada do sufitu należy do Borrominiego, fronton został wykonany przez Berniniego, a wszystko powyżej to praca Rainaldiego.

Museo di Roma
To muzeum poświęcone sztuce i historii Wiecznego Miasta, jest stosunkowo młode jak na standardy rzymskie. Powstało w 1950 roku, gdy różne zbiory zostały umieszczone na wystawie w Palazzo Braschi, pałacu z XIX wieku, który pełnił funkcję rezydencji burmistrza, siedziby faszystowskiej, a nawet ośrodka dla uchodźców. Dziś posiada kolekcję malarstwa, rzeźby i fotografii, które są związane z Rzymem, jego historią i jego mieszkańcami. Jest otwarte od wtorku do niedzieli, w godzinach 10:00 – 19:00. Bilety w cenie 11,00 € dla dorosłych.

Fontanna Neptuna i Fontana del Moro
Te dwie mniejsze fontanny na Piazza Navona zostały zbudowane przez Giacomo Della Porta. Oryginalne wzory nie były szczególnie barokowe, lecz zostały dodane na przestrzeni lat i zawierają licznych bogów, cherubiny i stylizowane stworzenia morskie.

Pasquino
Tuż przy końcu południowo-zachodniej części placu, na mniejszym placu, siedzi pierwsza rzymska „mówiąca statua” aka Pasquino. Jest to posąg z III wieku p.n.e. który został umieszczony w małym placu w XVI wieku. Niedługo po tym, kawałki papieru zaczęły pojawiać się na jego podeście zawierające opinie na temat poczynań władców i polityków. Te zwięzłe notatki, często w formie wierszy, były publicznymi skargami. Pomimo faktu, że satyryk, który tworzył te dzieła, został złapany i ukarany dość koszmarnie (pisanie wierszy satyrycznych jest trudne, gdy straci się obie ręce) tradycja przetrwała i do dziś pozostawiane są tu notatki przyklejone do podstawy Pasquino ośmieszające wszystko, dzieje się w mieście.