Nasz Rzym

Najlepsze źródło informacji o Rzymie w sieci
Miejsca

Wzgórze Palatyńskie

Palatyn
Rzymski Palatyn zajmuje główne miejsce w historii Wiecznego Miasta. Dzisiaj są tu tylko ruiny, ale podczas ery imperialnej wzgórze było całkowicie zabudowane wielkimi pałacami.

Początki Rzymu
Palatyn to jedno ze słynnych siedmiu wzgórz Rzymu. Znajduje się między takimi atrakcjami jak Circus Maximus, Koloseum i Forum Romanum, a dowody z archeologicznych badań wykazują, że wzgórze było zamieszkane już w dziesiątym wieku przed naszą erą. Jest to miejsce, które warto odwiedzić, a wynajem samochodów pozwoli na wygodne poruszanie się po Rzymie i jego okolicy. I choć we Włoszech wypożyczenie samochodu, podobnie jak wynajem auta w Hiszpanii, nie należy do najtańszych, to pozwala na niezależne zwiedzanie i poruszanie się.

Wzgórze ma silny związek z mitologią rzymską. Uważa się, że to na Palatynie, bliźniacy Romulus i Remus zostali znalezieni w jaskini Lupercal przez ich czworonożną matkę, która ich wychowała. Ostatecznie, było to miejsce, gdzie Romulus postanowił zbudować miasto. To właśnie na tym wzgórzu rozpoczęła się historia Imperium Rzymskiego.

W czasie epoki Republiki Rzymskiej, Palatyn stał się modnym miejscem do zamieszkania, częściowo ze względu na niesamowite widoki ze szczytu wzgórza, które rozciąga się na wysokości około siedemdziesięciu metrów nad miastem. Wierzono – i dokładnie tak było zdaniem historyków – że powietrze było czystsze na szczycie wzgórza i że ci, którzy mieszkali na nimi byli mniej narażeni na złapanie chorób klasy robotniczej, która mieszkała poniższej, w „złym” powietrzu.
Augustus, Cicero i Marek Antoniusz (Marcus Antonius) wszyscy mieli domy na wzgórzu. Później cesarze budowali tu swoje domeny, także w pewnym momencie całe wzgórze pokryte było cesarskimi pałacami. Wzgórze stało się synonimem pałacu; w rzeczywistości w wielu językach, także w angielskim, słowo „pałac” pochodzi od „palatine”.

W średniowieczu również kościoły i klasztory zostały zbudowane na Palatynie. Później prawie całe wzgórze było własnością kardynała Alessandro Farnese, który stworzył ozdobny ogród botaniczny na szczycie ruin.

Miejsce wykopalisk
Wykopaliska archeologiczne odbywały się na Palatynie już od połowy XVIII wieku. Odkryto osadę z epoki brązu, Dom Palatynu, gdzie ich zdaniem pierwszy cesarz Rzymu, August, się urodził. Są tu także pozostałości kilku z pierwszych domów republikańskich, które nie zostały przebudowane na cesarskie pałace.

Ze względu na to, że ogromny teren wzgórza stanowi jednocześnie teren wykopalisk, najlepszym miejscem, które pozwoli dostrzec, czym wzgórze mogło dawniej być, jest Muzeum Antiquarium znajdujące się na szczycie Pałacu Domicjana. W dziewięciu salach muzeum, znajduje się ceramika, freski, mozaiki, napisy, rzeźby i głowy portretowe faktycznie znalezione na wzgórzu.

Ruiny
Palatyn jest pełen ruin dawnych pałaców i innych budynków. Na południowym krańcu, graniczące z Circus Maximus, znajdują się pozostałości pałacu Septymiusza Sewera, cesarza rzymskiego w okresie od 193 do 211 roku n.e. Przylegające do pałacu znajdują się ruiny Łaźni Septymiusza Sewera. Na północ od pałacu Septymiusza Sewera jest tzw. stadion. Nie jest jasne, czy obszar ten był rzeczywiście stadionem publicznym lub prywatnym, czy też był wykorzystany jako prywatny ogród cesarski.

Stadion został zbudowany wraz z Pałacem Domicjana, który stanowił serce Palatynu. Przez trzy stulecia pałac, zbudowany w 81 r.n.e., nosił tytuł największego pałacu w Rzymie. Pałac składał się z dwóch skrzydeł: prywatnego (Domus Augustana) oraz publicznego (Domus Flavia). Pozostałości obu skrzydłach nadal można znaleźć.
Na północ-zachód od Domus Flavia jest Dom Livii, jeden z najlepiej zachowanych domów na Palatynie. Dom pochodzi z I wieku p.n.e. i był domem cesarza Augusta i jego żona Livii. Archeolodzy odkryli też pozostałości wczesnego osadnictwa na Palatynie, prawdopodobnie sięgające czasów pierwszego króla Rzymu, Romulusa. Stąd miejsce to jest znane jako Chata Romulusa. Inne ruiny znajdujące się na Palatynie obejmują dom Augustusa, Świątynię Apolla i Świątynię Kybele.

Ogrody Farnese
Przy krańcu północno-zachodniej części Palatynu są ruiny pałacu Tyberiusza (Pałac Kaliguli), zbudowanego w I w.n.e. Niewiele jednak z niego pozostało, ponieważ kardynał Allessandro Farnese nabył teren w 1550 roku i postanowił zasypać ruiny i zbudować tu ogród. Był to jeden z pierwszych ogrodów botanicznych w Europie, wyposażony w wiele rzadkich roślin. Ogród został połączony z Forum Romanum poprzez kilka schodów.

Również wynajem auta w Hiszpanii pozwala na szybkie i swobodne poruszanie się pomiędzy najciekawszymi regionami tego kraju.