Nasz Rzym

Najlepsze źródło informacji o Rzymie w sieci
Muzea

Muzeum Watykańskie

Wspaniałe i ogromne Muzea Watykańskie są jednymi z największych i najważniejszych na świecie. To wyjaśnia bardzo długie kolejki chętnych do odwiedzenia muzeum, zwłaszcza w wysokich sezonach, takich jak Boże Narodzenie, Wielkanoc, czy podczas wiosny i lata. Zapewniamy, że cierpliwość zostanie nagrodzona w środku.
W celu uniknięcia kolejek i zaoszczędzenia czasu, najlepiej dokonać rezerwacji biletu wstępu lub wycieczki z przewodnikiem internetowo.

Muzea Watykańskie w rzeczywistości obejmują szereg różnych muzeów: Muzeum Pio-Clementino, Muzeum Chiaramonti, Gregoriańskie Muzeum Etrusków, Gregoriańskie Muzeum Egipskie, Gregoriańskie Muzeum Profane, Muzeum Pio-chrześcijańskie, Etnologiczne Muzeum Misyjne, Kolekcja Nowoczesnej Sztuki Religijnej, Górne Galerie Muzeum, Biblioteka Watykańska, Pinakoteka (Galeria Sztuki) i oczywiście wspaniała i niepowtarzalna Kaplica Sykstyńska.

Cały dzień nie będzie wystarczająco długi, aby zobaczyć wszystko, więc trzeba wygodnie się ubrać i jasno zaplanować, co oglądamy, a co odpuszczamy przed rozpoczęciem tej „wyprawy”. Istnieje jeszcze możliwość znalezienia w Rzymie atrakcyjnego i stosunkowo taniego zakwaterowania, dzięki czemu oszczędzając na noclegach można pokusić się o wycieczkę do Muzeum Watykańskiego dwukrotnie. Muzea Watykańskie są otwarte również w ostatnią niedzielę każdego miesiąca, i wtedy wstęp jest wolny.

Pierwszy rdzeń Muzeów Watykańskich i galerii to zbiór starożytnych rzeźb stworzony przez Juliusza II (1503-1513). Idea Muzeum była pomysłem Klemensa XIII (1758-1769), który założył Muzeum Profane z pomocą Winckelmanna. Muzeum Clementine zostało stworzone przez Klemensa XIV (1769-1774) i Piusa VI (1775-1799), a Muzeum Chiaramonti zostało powołane przez Canovę w 1807-1810 pod władaniem Piusa VII.

W 1822 roku otwarto nowe skrzydło. Gregoriańskie Muzeum Etrusków zostało otwarte w 1837 roku, a Muzeum Egipskie w 1839 roku, Muzeum Profane w 1844 roku i sukcesywnie Muzeum Piusa, wszystko pod rządami Grzegorza XVI. W pierwszych dziesięcioleciach XX wieku Misyjne Muzeum Etnologiczne zostało utworzone, galeria została otwarta dla publiczności. W 1973 roku Paweł VI zainaugurował Muzeum Historyczne i Kolekcję Współczesnej Sztuki Sakralnej.

Muzeum Clementine – Zawiera okazy rzeźb antycznych, takich jak Apollo Belvedere (130-140n.e.), Grupa Laokoona (I wiek n.e.), Apollo Sauroktonos i Venus Cydia, kolosalna Głowa Jowisza. Szczególnie interesujące są dwa porfirowego sarkofagi Konstantyna i Świętej Heleny.

Muzeum Chiaramonti – Prezentuje kilka rzymskich rzeźb, takich jak posąg Ganimedesa, kolosalną głowę Ateny, portret Tyberiusza, rzeźbę Trzech Gracji (I wiek n.e.). Wiele pogańskie i chrześcijańskie inskrypcje są prezentowane w Galerii Lapidaria, a posągi takie jak Ranna Amazonka, Włócznik, olbrzymi posąg Nilu i Augusta z Prima Porta są wystawione w Nowym Skrzydle.

Gregoriańskie Muzeum Etrusków – Zawiera kilka znalezisk pochodzących głównie z XIX-wiecznych wykopalisk prowadzonych w południowej Etrurii. Na wystawie znajdują się sarkofagi oraz bogata kolekcja waz greckich, włoskich i etruskich.

Gregoriańskie Muzeum Egipskie – Zostało stworzone przez ojca Ungarelli, jednego z pierwszych włoskich egiptologów, i gromadzi szereg posągów przedstawiających bóstwa lub osoby z rodziny królewskiej, takie jak matki i siostry Ramzesa Drugiego, sarkofagi, mumie i elementy z wyposażenia grobowego.
Muzeum Profanum – Prezentuje rzeźby greckie i rzymskie, takie jak trzy fragmenty Partenonu w Atenach, Głowę Ateny (460 p.n.e.), w Ołtarz Vicomagistri (I wiek n.e.) i dwie wielkie płaskorzeźby przedstawiające Przybycie Wespazjana do Rzymu i Wyjazd Domicjana. Obejmuje ono także sarkofagi ozdobione tematami mitologicznymi.

Muzeum Christian Piusa – Zawiera materiały pochodzące z wykopalisk rzymskich katakumb, kilka sarkofagów (III-V wiek n.e.), z których jeden jest kopią sarkofagu Juniusza Bassusa, Statuę Dobrego Pasterza (III wiek n.e.).

Misyjne Muzeum Etnograficznego – Dokumentuje wydarzenia religijne i kulty na innych kontynentach. Szczególnie istotne są azteckie rzeźby z XV wieku, rzeźby indyjskich bogów, maski rytualne z Afryki i Oceanii.

Kolekcja Współczesnej Sztuki Sakralnej – Częściowo prezentowana w pokojach Apartamentu Borgia, zdobionego przez Pinturicchia, przedstawia prace Rosai, Boccioniego, Balla, De Chirico, Guttuso i Manzu.

Górne Galerie – Galeria Candelabra zbiera materiał archeologiczny z epoki rzymskiej, taki jak grupy rzeźb Ganymede i Orła (II wiek n.e.) i posąg Artemidy. Galeria Tkaniny pokazuje flamandzkie tkaniny dekoracyjne z XVI wieku i rzymskie z XVII wieku. Galeria Map przedstawia 40 paneli poświęconych terytorium Włoch wykonanych w latach 1580-1583.

Biblioteka Watykańska- zgromadzone są tu liczne świadectwa sztuki sakralnej: Hall Ślubu Aldobrandiniego z freskami z epoki rzymskiej, Sala papirusów ze złoconymi kielichami z początku epoki chrześcijańskiej, Sala Sykstyńska z freskami Cesare Nebbia i innych artystów, Hale Paulińskie, Hala Aleksandryjska i Galeria Clementine ze szkicami Berniniego.

Galeria Obrazów – Prezentuje prace od XII do XVIII wieku, realizowane przez takich artystów jak: Pietro Lorenzetti, Simone Martini, Giotto, Beato Angelico, Masolino da Filippo Lippi, Panicale, Perugino, Pinturicchia, Paolo Veronese Tiziano, Giulio Romano, Ludovico Carracci, Caravaggio, Poussin, G. Reni, Guercino i O.Gentileschi.