Nasz Rzym

Najlepsze źródło informacji o Rzymie w sieci
Ogólne informacje

Taksówką po Rzymie

Jeśli śpieszysz się, a nie chcesz korzystać z transportu publicznego, to pozostaje Ci tylko taksówka. Jedyny numer pod jakim można zamówić licencjonowaną taksówkę to 060609. Pełną informację o opłatach można znaleźć na stronie www.comune.roma.it.

Taksówki licencjonowane przez Radę Miasta Rzym są białe i mają znak z napisem „taxi” na dachach. Symbol Rady Miasta Rzymu jest wyraźnie widoczny na przednich drzwiach, a licencja na lewej, tylnej szybie. Inne pojazdy mogą być prowadzone przez osoby nieupoważnione, a opłata w tym przypadku może być zatem dużo wyższa. Na tego typu kwestie warto wszędzie zwracać uwagę. Czy wczasy Chorwacja oferująca nad Adriatykiem, czy wakacje w Grecji – wszędzie pojawia się problem z nieuczciwymi taksówkarzami.

Jeśli jest to możliwe, wskazane jest, by korzystać z pojazdów znajdujących się na postoju taksówek lub zamówić jedną przez telefon. Przez radiotaxi taksówkę można zarezerwować na lotnisko, dworzec kolejowy i pod szpital. Warto wiedzieć, że przy rezerwacji taksówki poprzez Radiotaxi dodawana jest specjalna opłata.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, taksówkę licencjonowaną można zamówić pod numerem 060609. Ogromnym minusem tego rozwiązania jest fakt, że po drugiej stronie odezwie się automatyczna sekretarka i to w dodatku tylko w języku włoskim. Poza tym musimy znać numer dzielnicy, o którego wbicie zostaniemy poproszeni, a następnie zostaniemy połączeni z najbliższym postojem taksówek.
Opłaty przygotowano w oparciu o następujące kryteria:
• Stopa progresywnej stawki kilometrowej jest ważna na terenie całej gminy, jest obliczona według przejechanych kilometrów i czasu dla każdej podróży;
• Ceny nie są wyższe od rocznych stóp inflacji wydawanych przez National Statistics Bureau Istat;
• Opłaty są niższe dla kobiet podróżujących samotnie w nocy, a także kursy do szpitali i dyskotek dla młodzieży opuszczającej kluby w piątkowe i sobotnie noce, po uprzedniej umowie określonej z danym klubem w tej kwestii.

Szczegóły taryf:
Stała opłata :
– jazdy w dni powszednie (6:00- 22:00) 3€
– jazdy w weekendy (6:00- 22:00) 4.50€
– jazdy w nocy (22:00-6:00) 6.50€

Stawki godzinowe :
– Stawka godzinowa Euro/na godzinę, dotyczy prędkości poniżej 20 km/na godzinę – 27€

Progresywna stawka opłat za taksówkę:
– T1 do prędkości większej niż 20 km na godzinę: 1,10€ za km
– T2 do prędkości większej niż 20 km na godzinę: 1,30€ za km
– T3 do prędkości większej niż 20 km na godzinę: 1,60€ za km

T1 przechodzi w stawkę T2, gdy do stawki początkowej zostanie dodana kwota 11€ na liczniku opłaty- od tej chwili kolejne kilometry są liczone w stawce T2, czyli 1,30€ za km, aż do momentu gdy licznik pokaże, że została dodana kwota 13€- od tego momentu przechodzi się na trzecią stawkę i za każdy kolejny kilometr płacimy już 1,60€ aż do końca podróży. Czyli generalnie rzecz biorąc, po przejechaniu pierwszych 10km przechodzimy na drugą stawkę, a po przejechaniu kolejnych 10km, na trzecią.
10% ulgi przysługuje w przypadkach, o których pisaliśmy wyżej.

Główne postoje taksówek:
Largo Torre Argentina (między Panteonem i Trastevere), Piazza Fiume (Villa Borghese), Piazza Venezia, Piazza G. Belli (Trastevere), Piazzale Ostiense, Piazza S.Silvestro (Fontana di Trevi), Piazza dei Cinquecento (dworzec Termini), Piazzale della Stazione Tiburtina, Metro A Anagnina, Piazzale della Stazione del Lido (Ostia), Piazza Risorgimento (Watykan).

Warto wiedzieć:
– Upewnij się, że licznik taksówki (umieszczony powyżej tablicy rozdzielczej lub przymocowany do górnej części przedniej szyby) jest włączony przed rozpoczęciem podróży i wyzerowany.
– Zawsze proś o pokwitowanie. Paragon musi zawierać następujące informacje: dane podróży, numer licencji, opłatę i podpis kierowcy.
– W przypadku wystąpienia problemu lub sporu, najlepiej wezwać strażników ruchu drogowego pod numerem telefonu 0667104282 lub wysłać e -mail na adres: tutela.consumatori@comune.roma.it i zgłosić ten fakt na www.turismoroma.it.
– Skargi/roszczenia odszkodowawcze mogą być również wysyłane na adres:
Dipartimento Mobilità e Trasporti , Commissione di Garanzia ,
Via Capitan Bavastro 94, 00154 , Roma.
– Taksówkarze nie mogą odmówić usługi, nie mogą wybierać pasażerów, nie mogą przewozić więcej pasażerów niż jest to wskazane w dzienniku pokładowym pojazdu, muszą pobrać kwotę wskazaną przez taksometr z wyjątkiem tych trasach , gdzie istnieje stała taryfa, muszą zwrócić uwagę pasażerom na zapięcie pasów bezpieczeństwa, jeżeli pasażerowie sami ich nie zapięli po wejściu do auta.