Nasz Rzym

Najlepsze źródło informacji o Rzymie w sieci
Zabytki

Bazylika Santa Maria Maggiore

Bazylika Santa Maria Maggiore jest największym kościołem w Rzymie poświęconym Matce Boskiej. Kościół, który sięga piątego wieku, ma wspaniałe wnętrza z dość spektakularnym, pozłacanym sufitem i ozdobnymi kaplicami.

Santa Maria Maggiore jest jedną z czterech bazylik papieskich w Rzymie (pozostałe to Bazylika św Piotra, Bazylika św. Jana i Bazylika św. Pawła). Kościół znajduje się na Cispius, szczycie wzgórza Eskwilin. Nazwa kościoła „Maggiore” oznacza, że jest to najważniejszy z osiemdziesięciu kościołów w Rzymie, które są poświęcone Maryi.

Kościół jest czasami nazywany Santa Maria della Neve (NMP Śnieżnej) lub Bazylika Liberiusza, w odniesieniu do średniowiecznej legendy. Według niej, patrycjusz Jan, ziemianin z Eskwilinie, miał sen, w nocy z 4 sierpnia w roku 352. W tym śnie Maryja ukazała się i kazała mu wybudować kościół w miejscu, gdzie spadnie następnego dnia śnieg. Tej samej nocy papież Liberiusz miał ten sam sen. Gdy następnego dnia – w środku upalnego lata – śnieg spadł na Wzgórzu Eskwilinie, patrycjusz i papież szybko pobiegli w stronę miejsca cudu, gdzie ich oczom ukazał się plan kościoła, który utworzył spadający śnieg. Liberiusz następnie postanowił zbudować bazylikę w tym miejscu na cześć Maryi.

Nie istnieją jednak żadne dokumenty, które potwierdzałyby tak nieprawdopodobne zjawisko, jak śnieg w sierpniu. W rzeczywistości kościół zbudowany przez Liberiusza nie zostało pierwotnie poświęcony Maryi i bardzo możliwe, że nawet nie był zbudowany w tym miejscu.

Obecny kościół pochodzi z czasów Sykstusa III, który panował od 432 do 440. Został on zbudowany tuż po Soborze w Efezie (431), gdzie dogmat o Bożym macierzyństwie Maryi została ogłoszony. Kościół został zbudowany jako tradycyjna, duża rzymska bazylika, bez transeptu.
—–
REKLAMA
Szukasz ciekawego miejsca nad Adriatykiem na wakacje? Sprawdź, jak tanie noclegi Vodice oferują, zapewniając jednocześnie mnóstwo atrakcji.

Także komfortowe i niedrogie apartamenty na wynajem Zadar proponuje turystom marzącym o wypoczynku nad morzem.
—–
W XIV wieku została dodana dzwonnica, aby pomóc pielgrzymom dotrzeć do miejsca ich przeznaczenia. Jeszcze później, pod koniec XVI i na początku XVII wieku, dwie duże kaplice zostały dodane, które zmieniły układ kościoła do przypominającego krzyż łaciński.

Przez wieki kościół przeszedł wiele zmian. Fasada, z dwupiętrowym pasażem, została dodana w 1743 roku na zlecenie papieża Benedykta XIV i zbudowana według projektu Ferdinando Fuga. Obejmuje ona starszą elewację XII-wieczną, ozdobioną mozaikami dodanymi pod koniec XIII wieku przez Filippo Rusuti.

Mozaiki są nadal widoczne i przedstawiają cud o śniegu w sierpniu. Po lewej stronie są Porta Sancta (Święte Drzwi), które są otwarte tylko podczas roku jubileuszowego (raz na dwadzieścia pięć lat). Po prawej stronie znajduje się pomnik Filipa IV Hiszpańskiego. Pomnik został zaprojektowany przez Berniniego, a wykonany w 1692 przez Girolamo Lucenti.

Siedemdziesięcio-pięcio metrowa dzwonnica – najwyższa w Rzymie – została zbudowana w 1377 roku, wkrótce po powrocie papieża z wygnania w Awinionie. Piramidalna Iglica została dodana dużo później, na początku XVI wieku.

Bazylika Santa Maria Maggiore najbardziej słynie ze swoich wspaniałych wnętrz, które wciąż przypominają starożytną bazylikę. Ma długość prawie osiemdziesiąt sześć metrów i jest podzielona na trzy nawy trzydziestoma sześcioma jońskimi kolumnami wykonanymi z marmuru i granitu.

Nad kolumnami, tuż pod oknami jest rząd mozaik z początku V wieku. Mozaiki przedstawiają trzydzieści sześć scen ze Starego Testamentu.

Kolejną atrakcją w bazylice jest piękny sufit kasetonowy zaprojektowany przez Giuliano da Sangallo i stworzony w XVI wieku. Mówi się, że jest złocony złotem, które zostało przywiezione z Ameryki przez Krzysztofa Kolumba i podarowane papieżowi Aleksandrowi VI przez hiszpańskiego króla.

Papieski ołtarz w absydzie jest pokryty ozdobnym baldachimem. Baldachim jest podtrzymywany przez cztery starożytne kolumny, które zostały wydobyte z Willi Hadriana w Tivoli. Absyda jest ozdobiona piękną mozaiką wykonaną w 1295 przez Jacopo Torritiego. Przedstawia „Ukoronowanie Maryi” z Chrystusem i Maryją siedzącymi na tronie w towarzystwie świętych. Papieża Mikołaja IV, który zlecił prace, przedstawiono klęczącego obok kardynała Giacomo Colonna.

Dwie duże kaplice położone naprzeciwko siebie, Capella Borghese i Capella Sistina, tworzą transept Kościoła. W kaplicy po prawej stronie jest Capella Sistina, czyli Kaplica Sykstyńska, nazwany od Sykstus V, który zlecił jej budowę. Kaplica, zaprojektowana przez Domenico Fontana i zbudowana w 1587 roku, posiada cenne relikwie i zawiera groby papieży Piusa V i Sykstus V.

Capella Borghese, znana również jako Capella Paolina, powstała później, w 1611 roku, zbudowana przez Flaminio Ponzio. Kaplica jest nazwany po papieżu, Pawle V Borghese. Według legendy Madonna w kaplicy Borghese, „Salus Populi Romani”, została namalowana przez ewangelistę Łukasza i ukończona przez anioły. Bardziej prawdopodobne, że powstała w średniowieczu, prawdopodobnie około XIII wieku. Papieże Paweł V i Klemens VIII są pochowani w tej kaplicy.

Najsłynniejszą postacią pochowaną w kościele Santa Maria Maggiore jest Gian Lorenzo Bernini, jeden z największych artystów w historii. Bardzo świadomy własnej wielkości, Bernini zaprojektował monumentalny grobowiec dla siebie w ostatniej dekadzie życia. Niestety grób nigdy nie został zbudowany, a grób Berniniego i członków jego rodziny oznacza teraz prosty nagrobek.