Nasz Rzym

Najlepsze źródło informacji o Rzymie w sieci
Zabytki

Fontanna di Trevi

Żadna podróż do Rzymu nie jest kompletna bez wizyty przy Fontannie di Trevi. Położona w dzielnicy Kwirynał w Rzymie, Fontanna di Trevi jest znana jako jedna z najpiękniejszych fontann na świecie. Ale oprócz piękna, posiada także ciekawą historię.

Była to jedna z 1352 fontann, jakie istniały w Rzymie w IVwieku, jednakże Fontanna di Trevi zawsze wyróżniała się od reszty. Po dłuższym zamknięciu, podczas którego została odnowiona przez dom mody Fendi (który podobno wydał na renowację fontanny około2,2 mln dolarów), niedawno ponownie została uruchomiona. I tak jak Chorwacja ma swoje wyjątkowe zabytki ściągające miliony turystów, tak Rzym ma słynną fontannę znaną na całym świecie. Przed jej zobaczeniem, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi fontanny, o których niewiele osób wie:

1. W Fontanna di Trevi jest jednym z najstarszych źródeł wody w Rzymie
Fontanna sięga dawnych czasów rzymskich, bo 19 roku p.n.e., kiedy to powstał Akwedukt Virgo doprowadzający wodę do rzymskich łaźni i fontann w centrum Rzymu. Fontanna została zbudowana w punkcie końcowym wodociągu, na skrzyżowaniu trzech dróg. Te trzy ulice (tre vie) dały nazwę fontannie – Fontanna di Trevi – Fontanna Trzech Ulic.

2. Salvi nie był zwycięzcą konkursu na projekt fontanny.
W 1730 roku, papież Klemens XII, przeprowadził konkurs na projekt nowej fontanny. Wielu ważnych architektów uczestniczyło w nim, ale w końcu to Nicola Salvi uzyskał uprawnienia do zaprojektowania fontanny, choć niektóre teorie mówią, że nie był pierwszym wyborem. Alessandro Galilei, architekt z tej samej rodziny co słynny astronom Galileusz, pierwotnie wygrał konkurs, ale ostatecznie Komisja wybrała Salvi’ego po publicznych protestach. Powód sprzeciwu odbiorców? Galilei był Florentyńczykiem, natomiast Salvi był rodowitym Rzymianinem.
Salvi nigdy jednak nie zobaczył swego dzieła w pełni zakończonego. Pierwsza woda popłynęła z fontanny w 1743 roku, ale dopiero w 1762 roku, kolejny papież Klemens XIII, oficjalnie zakończył budowę i zainaugurował nową Fontanna di Trevi, 11 lat po śmierci Salvi’ego. Mimo to, końcowa budowla jest w dużej mierze jego.

3. Fontanna istnieje dzięki hazardowi.
Mimo że projekt Salvi’ego był najtańszy, co mogło również zadecydować o ostatecznym wyborze właśnie tego projektu, to papież zatwierdził finansowanie robót poprzez wykorzystanie części wpływów z gier hazardowych.

4. Jest wykonana z tego samego materiału co Koloseum.
Fontanna jest w większości zbudowana z trawertynu, którego nazwa oznacza „z Tybru” w języku łacińskim. Minerał powstał z węglanu wapnia utworzonego u gorących źródeł, prawdopodobnym miejscem pobrania go było miasto Tivoli, około 22 mil od Rzymu. Podczas budowy wielu ludzi zostało rannych, a kilka zmarło podczas pracy przy ogromnych kamieniach.

5. Zużywa bardzo dużo wody.
Fontanna di Trevi stoi na wysokości 85 stóp i jest prawie szeroka na 65 stóp. Z wypompowywaniem wody z wielu źródeł i dużym basen z przodu, fontanna rozlewa około 2.824.800 stóp sześciennych wody dziennie! Dziś przynajmniej woda podlega recyklingowi.

6. Fontanna wspiera działalność charytatywną
Gdy Fontanna jest czynna z grubsza 3000€ zostaje wrzucone do niej każdego dnia, dzięki żywej tradycji wrzucania monet do fontanny. Legenda głosi, że moneta wrzucona do fontanny zapewni powrót do Rzymu. Ta tradycja pochodzi również od starożytnych Rzymian, którzy często rzucali monety do wody, aby bogowie wody sprzyjali podróży i pomogli im bezpiecznie wrócić do domu. Dorzuć drugą monetę, medalu jeśli poszukujesz miłości, a trzecią, gdy marzysz o szybkim ślubie.
Wiele osób jednak nie wie, że monety są zbierane co noc i oddawane włoskiemu Caritasowi. Caritas z kolei wykorzystuje pieniądze by zasilić na program doładowania kart w supermarketach, które pozwalają na zakup artykułów spożywczych najbardziej potrzebującym.
7. Wyciąganie monet z fontanny to przestępstwo.
Łowienie monet z fontanny jest nielegalne. W przeszłości było to typowe dla band złodziei, które wybierały monety z fontanny w nocy. Najsłynniejszym złodziejem był osobnik znany pod pseudonimem d’Artagnana. Kradł monety z fontanny przez 34 lata, zanim został złapany w lecie 2002 roku.

8. Biały kamień fontanny był czarny … i czerwony.
W 1996 roku fontanna została wyłączona i przykryta czarną krepą na cześć aktora Marcello Mastroianni’ego po jego śmierci. Mastroianni zagrał w La Dolce Vita, filmie, w którym jest najbardziej znana scena z Fontanną di Trevi, dzięki czemu fontanna stała się bardziej znana niż kiedykolwiek.
W 2007 roku fontanna otrzymała inny kolor, gdy w kacie wandalizmu dodano do wody substancję zabarwiającą na czerwono. Fontanna używa zamkniętego systemu obiegu wody i istniała obawa, że ciecz na trwale uszkodzi kamień. Wodę spuszczono jednak na tyle szybko, że nic się nie stało, tylko tłum turystów był zaskoczony całą akcją!