Nasz Rzym

Najlepsze źródło informacji o Rzymie w sieci
Zabytki

Koloseum

Koloseum to przykład na to, że starożytni Rzymianie byli doskonałymi inżynierami. Rzymskie zabytki imponują zarówno swoimi rozmiarami jak i wielką precyzją i solidnością wykonania murów oraz sklepień. Wszystko to daje niezaprzeczalne świadectwo umiejętności ludzi, którzy je zbudowali.

Koloseum czyli Amfiteatr Flawiusza to jedna z największych budowli Rzymu, która powstała w czasach świetności Imperium. Budowa amfiteatru zaczęła się w 72 roku naszej ery za czasów Wespazjana. Ukończona została przez jego syna, Tytusa, w roku 80. Przy tym ogromnym przedsięwzięciu zatrudniani byli więźniowie żydowscy, którzy stanowili tanią siłę roboczą. Budowla nazwana została Amfiteatrem Flawiusza, jednak ze względu na bliskość Kolosa Nerona, potocznie nazywa się ją po dziś dzień Koloseum.

Koloseum pojawia się w odniesieniu do praktycznie każdego ważnego wydarzenia z historii Rzymu, dlatego stało się symbolem Wiecznego Miasta. Słynny cytat łączy wręcz losy Koloseum z losami samego Rzymu i mówi, że dopóki stoi Koloseum, dopóty stać będzie i Rzym, natomiast gdy Koloseum istnieć przestanie, będzie to oznaczało koniec nie tylko Rzymu, ale i całego świata.

Mroczną kartą w historii Koloseum była napaść Normanów, po której klasyczny i antyczny Rzym niemalże przestał istnieć. Również Amfiteatr Flawiusza mocno ucierpiał i przez wiele lat straszył opustoszały i zniszczony. Rzymianie używali go jako składowisko materiałów budowlanych do odbudowy Wiecznego Miasta. Zła passa została przełamana przez Benedykta XIV, który podjął decyzję o ratowaniu tego co pozostało z Koloseum. Poświęcił budowlę poprzez odprawienie w niej Drogi Krzyżowej oraz postawił w centrum amfiteatru krzyż. Został on co prawda usunięty, ale przywrócono go na dokładnie to samo miejsce w 1926 roku. Chrześcijanie postrzegają Koloseum również jako miejsce, w którym zginęły tysiące męczenników za wiarę.

Koloseum za czasów Imperium Rzymskiego było jednak przede wszystkim miejscem, w którym odbywały się igrzyska. To tutaj walczyli słynni gladiatorzy, a ludność Rzymu mogła poczuć się panami życia i śmierci często decydując o losie pokonanego zawodnika. W tych brutalnych widowiskach brały także udział dzikie zwierzęta taki jak lwy, tygrysy, a czasem nawet słonie. Podczas stu dni, gdy świętowano ukończenie budowy ku uciesze tłumu zabito aż 900 takich zwierząt. Po zakończeniu walk ze zwierzętami, olbrzymia arena Koloseum była często napełniana wodą i toczyły się na niej imponujące bitwy morskie. Rzymianie byli tak bardzo przywiązani do okrutnych widowisk jakimi były walki gladiatorów, że nawet Imperator Konstantyn pod wpływem opinii publicznej musiał zarzucić swój plan zakończenia tego procederu. W V wieku do zakończenia igrzysk nawoływał mnich Telemach, tłum jednak tylko rozwścieczyły te żądania i nieszczęsny duchowny został ukamienowany.

ARCHITEKTURA
Bryła Koloseum ma kształt elipsy, która w najdłuższym diametrze posiadała 187m, natomiast 155m w najkrótszym. Od strony zewnętrznej znaleźć można było trzy rzędy łuków. Każdy z nich składał się z kolumn doryckich, jońskich i korynckich. Elipsa złożona z 80 łuków służyła jako obwód wewnętrzny. Do wielkiego korytarza otaczającego całą budowlę, prowadziły cztery łuki symbolizujące cztery promienie.

Pośrodku suggestum czyli jednego ze skrzydeł podium, położony był imperatorski tron. Pozostała część podium zajmowana była przez senatorów i rodzinę imperatora. Następne były miejsca dla rycerzy oraz trybunów, zarówno wojskowych jak i cywilnych.

Koloseum, jako amfiteatr, nie posiadało dachu. Jednak w czasie burz i deszczu przykrywano je gigantycznym płótnem.

Dziś, po tylu wiekach, Kolusem pozostaje jedną z najbardziej imponujących budowli na świecie. Możemy sobie tylko wyobrażać jak niesamowicie musiało się ono prezentować za dni swojej świetności!

W pełni swej sławy Koloseum stanowiło wspaniałą demonstrację potęgi rzymskiej. Ale jeszcze dziś, po tylu wiekach jest ono dumą Rzymu i budzi zachwyt zwiedzających.

**********

REKLAMA
Myślisz o wczasach w stolicy polskiego wybrzeża? Wypróbuj odnośnik apartamenty nad morzem i przebieraj w naprawdę tanich ofertach wynajmu kwater i apartamentów. A może bardziej interesuje Cię Hiszpania wakacje oferująca w przepięknych, nadmorskich regionach.
————
Sprawdź super nowoczesny system sprzedaży biletów, który pomoże Ci zminimalizować czas i energię.

Hiszpania wakacje