Nasz Rzym

Najlepsze źródło informacji o Rzymie w sieci
Zabytki

Palazzo Doria Pamphilj

Palazzo Doria Pamphilj jest jednym z największych i najwspanialszych pałaców w centrum Rzymu. W XVII wiecznym pałacu znajduje się Galleria Doria Pamphilj, galeria z wykwintną kolekcją malarstwa i rzeźby.

Palazzo (pałac) oraz Galleria (galeria sztuki) zostały nazwane po rodzinie Pamphilj (w użytkowaniu także pisemna wersja Pamphili), która poprzez małżeństwo z rodziną Doria jest obecnie znana jako Doria-Pamphilj.

Palazzo
Pałac położony jest przy Via del Corso, w pobliżu Piazza Venezia. Najstarsze części pałacu sięgają XV wieku. Z czasem został on rozbudowany przez członków najznakomitszych rodzin rzymskich, w tym della Rovere, Aldobrandini i Pamphilj.
W 1601 roku w posiadanie pałacu wszedł kardynał Pietro Aldobrandini, który ozdobił go szeregiem obrazów, które stanowiły początek kolekcji sztuki, obecnie wystawianej w pałacu. W tym samym czasie pałac został rozbudowany o kilka skrzydeł.

Poprzez małżeństwo pałac stał się własnością rodziny Pamphilj, która do tej pory wykorzystuje go jako miejsce zamieszkania. Wiele z obecnego wyglądu pałacu sięga roku 1734, kiedy książę Don Camillo Pamphilj przebudował główną fasadę wzdłuż Via del Corso. Prace były wykonywane pod okiem architekta Gabriela Valvassori, w popularnym wówczas stylu rokokowym. Dodano również prywatne pokoje w tym samym, żywiołowym stylu. Pałac został powiększony i obecnie jest największą prywatną rezydencją w centrum Rzymu, na którą składa się ogromny kompleks z pięcioma dziedzińcami, graniczący z czterema ulicami i dwoma placami.
—–
REKLAMA
Poszukujesz ciekawych, zagranicznych nieruchomości na sprzedaż? Koniecznie sprawdź serwis ogłoszeniowy abierto.pl prezentujący nieruchomości z całej Europy.

Znajdziesz w nim bardzo atrakcyjne nieruchomości w Hiszpanii, dzięki którym szybko możesz odzyskać zainwestowane środki.
—–
Prywatne apartamenty
Rodzina Doria-Pamphilj otworzyła część pałacu dla odwiedzających, w tym jedne z najbardziej bogatych prywatne apartamenty. Do mieszkań prowadzi piękny wewnętrzny dziedziniec. Wewnątrz pałacu pokoje są ozdobione malowidłami, żyrandolami, rzeźbami i wspaniałymi dekoracjami sufitu.

Pierwsze napotkane pomieszczenie to łazienka ozdobiona rzeźbami i malowidłami ściennymi. Następny jest pokój Jupiter, godny uwagi ze względu na swe XVIII-wieczne fotele. Ściany sąsiedniego pokoju – Poussin, są całkowicie pokryte dużymi pejzażami.

Pokój Tronowy, nazwany ze względu na tron, który według starej tradycji rzymskiej, zwrócony jest do ściany, gdy nie ma papieskiej wizyty. Pozostałe, dostępne dla zwiedzających pokoje to Pokój Błękitny, bogaty Pokój Aksamitny – z popiersiem Innocentego X (członka rodziny Pamphilj), Pokój Zielony, duża sala balowa i Pokój Żółty.

Warta zwiedzenia jest także Kaplica. Została zaprojektowana pod koniec XVII wieku przez Carlo Fontanę; malowidła sufitowe zostały wykonane później, w XIX wieku, przez Tommaso Minardi. Kaplica zawiera kilka interesujących relikwii: kompletnie zachowane ciało św. Theodora i – jak się przypuszcza – relikwie jednego z żołnierzy, którzy strzegli Jezusa podczas jego ukrzyżowania.

Galerie
Punktem kulminacyjnym Palazzo Doria Pamphilj jest galeria sztuki, która zawiera jedną z najlepszych kolekcji sztuki w Rzymie z około czterystoma pracami z okresu od XV do XVIII wieku.

Pierwsza galeria to Galeria Aldobrandini, gdzie można podziwiać najsłynniejszy obraz muzeum, portret Innocentego X namalowany przez Velázqueza (1650). Obraz można porównać z dwoma popiersiami papieża, wykonanymi przez Berniniego. Pierwsze popiersie zostało lekko uszkodzone, tak więc Bernini wykonał drugie w ciągu zaledwie jednego tygodnia. Innocenty X nie był zbyt zadowolony z rzeźby, gdyż uznał ją za zbyt realistyczną. Inne dzieła w galerii obejmują takie obrazy jak „Walczące Putti” Guido Reni, która symbolizuje walkę między szlachtą i niższymi klasami, czy „Lichwiarze” Quintena Matsysa.

Dalej jest Galeria Luster, niewątpliwie najbardziej bogate pomieszczenie w pałacu. Zostało zaprojektowane około 1730 przez Gabriele Valvassori. Jest ozdobione freskami przedstawiającymi Dwanaście prac Herkulesa, dzieło malarza Aureliano Miani.

Trzecia galeria to galeria Pamphilj. Niektóre ważniejsze jej dzieła sztuki to dzieło Pietera Bruegela, „Bitwa przy porcie w Neapolu”, jeden z niewielu włoskich obrazów tworzonych przez flamandzkiego mistrza. Kolejny słynny obraz pokazuje Marię adorującą swe dziecko, Guido Reni’ego.

Kolejna jest Galeria Doria, gdzie znajduje się kilka dzieł Jana Brueghel’a oraz dwa obrazy na panelach drewnianych Parmigianino. Istnieje również popiersie Olympii Maidalchini Pamphilj (szwagierki Innocentego X), wykonane przez Alessandro Algardi.

Dalej jest Sala Aldobrandini, która jest domem dla kilku arcydzieł Caravaggia: „Magdalena” i „Odpoczynek w czasie ucieczki do Egiptu”. Znajduje się tu również wiele rzeźb, przede wszystkim duże, rzeźbione sarkofagi i posąg centaura z kolorowego marmuru, pochodzący z około II wieku naszej ery.

Ostatnim pomieszczeniem jest Pokój Prymitywistów, gdzie można znaleźć obrazy wykonane na panelach drewnianych artystów włoskich i flamandzkich.